South Dakota Active Minor Civil Divisions (Census Class Code T1)

Advertisement

South Dakota Active Minor Civil Divisions (Census Class Code T1)

Census Class Code T1 Description: An active county subdivision that is not coextensive with an incorporated place.

Displaying 1 to 75 of 914 records Next 75 Records
Name County USGS Topo Map
Township of Aberdeen Brown Aberdeen West
Township of Ada Perkins Two Buttes
Township of Adams Grant Revillo
Township of Adams Miner Howard
Township of Adrian Edmunds Plainview Colony SW
Township of Afton Brookings White
Township of Afton Sanborn Artesian NW
Township of Agency Roberts Goodwill
Township of Alban Grant Milbank East
Township of Alcester Union Alcester
Township of Alden Hand Ree Heights NW
Township of Allen Beadle Tulare SE
Township of Alliance Moody Jasper NW
Township of Allison Brown Frederick SW
Township of Alpena Jerauld Woonsocket NW
Township of Alpha Hand Ree Heights SE
Township of Altamont Deuel Clear Lake North
Township of Alto Roberts Enemy Swim Lake East
Township of Alton Brookings White SE
Township of Altoona Beadle Hitchcock SW
Township of America Brule Bijou Hills
Township of Andover Day Andover
Township of Anina Jerauld Crow Lake
Township of Antelope Spink Lake Byron NW
Township of Antelope Perkins Sorum SE
Township of Antelope Valley Deuel Gary NW
Township of Arcade Faulk Orient
Township of Argentine Fall River Burdock
Township of Argo Brookings White
Township of Ash Clark Crocker SW
Township of Ash Pennington Rainy Creek
Township of Athol Spink Northville SW
Township of Aurora Aurora Stickney
Township of Aurora Brookings Aurora
Township of Bad Nation Mellette Badnation SE
Township of Badger Davison Letcher SW
Township of Badger Kingsbury Badger
Township of Badus Lake Madison NW
Township of Bailey Lyman Reliance SW
Township of Baker Davison Old Stickney Lake
Township of Baker Kingsbury Lake Preston West
Township of Bangor Brookings Lake Sinai
Township of Banner Beadle Yale
Township of Banner Tripp Miller Hill
Township of Barrett Beadle Staum Dam
Township of Barrett Perkins Lodgepole SE
Township of Bates Brown Ferney
Township of Bates Hand Cottonwood Lake
Township of Bath Brown Bath
Township of Beaver Miner Morris Lake
Township of Beaver Creek Tripp Keyapaha
Township of Becker Roberts Browns Valley
Township of Beck-Highland Perkins Imogene
Township of Belford Aurora Fraser Dam
Township of Belle Edmunds Leola SW
Township of Belle Plaine Spink Doland SW
Township of Belle Prairie Beadle Artesian NW
Township of Belleview Miner Oldham NW
Township of Belmont Spink Hitchcock
Township of Belmont Douglas Delmont
Township of Benedict Sanborn Artesian
Township of Benton Spink Conde SW
Township of Benton McCook Spencer
Township of Benton Minnehaha Crooks
Township of Beotia Spink Randolph
Township of Bethel Clay Gayville NE
Township of Beulah Hanson Rockport Colony
Township of Beulah Davison Betts
Township of Big Sioux Union Jefferson
Township of Big Springs Union Nora
Township of Big Stone Grant Big Stone Lake SE
Township of Bison Perkins Square Top Butte
Township of Black Tripp Miller Hill
Township of Blackpipe Mellette Parmelee NE
Township of Blaine Jerauld Fraser Dam
Page 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Next 75 Records