South Dakota American Indian Areas (Census Class Code D7)

Advertisement

South Dakota American Indian Areas (Census Class Code D7)

Census Class Code D7 Description: A tribal subdivision.

Displaying 1 to 49 of 49 records
Name County USGS Topo Map
Antelope Segment Todd Olsonville
Bear Soldier District Corson McLaughlin
Big Bend District Hughes Joe Creek
Big Coulee District Roberts Wilmot NW
Black Pipe Segment Mellette Norris
Buffalo Lake District Marshall South Red Iron Lake
Bull Creek Segment Tripp Rattlesnake Butte East
Butte Creek Segment Mellette Badnation
Corn Creek Segment Mellette Cedar Butte NE
Crow Creek District Buffalo North of Shelby
District 1 Ziebach Irish Creek SW
District 2 Ziebach Rattlesnake Butte
District 3 Ziebach Rattlesnake Lake
District 4 Dewey Parade SW
District 5 Dewey Parade SW
District 6 Dewey Stove Creek
Eagle Nest District Jackson Broken Leg Dam
Enemy Swim District Roberts Enemy Swim Lake West
Fort Thompson District Buffalo Stephan
Grass Mountain Segment Todd Saint Francis
He Dog Segment Todd Eagle Mans Butte
Heipa District Roberts South Red Iron Lake
Horse Creek Segment Mellette Soldier Creek NE
Ideal Segment Tripp Ideal NW
Kenel District Corson Kline Buttes
LaCreek District Bennett Deadmans Lake
Lake Traverse District Roberts Peever
Little Eagle District Corson Little Eagle SW
Long Hollow District Roberts Whitestone Lake
Medicine Root District Jackson Conata SW
Milk's Camp Segment Gregory Herrick
Okreek Segment Todd Hidden Timber NE
Old Agency District Roberts Goodwill
Parmelee Segment Todd Parmelee
Pass Creek District Bennett Yellow Bear Camp
Porcupine District Oglala Lakota Sharps Corner
Ring Thunder Segment Todd Soldier Creek SE
Rock Creek District Corson Cottonwood Creek NE
Rosebud Segment Todd Soldier Creek SE
Saint Francis Segment Todd Saint Francis SW
Soldier Creek Segment Todd Soldier Creek
Spring Creek Segment Todd Spring Creek
Swift Bear Segment Mellette Head of Butch Creek
Two Strike Segment Todd Rosebud
Upper Cut Meat Segment Todd Iron Shell Flat East
Wakpala District Corson Wakpala SE
Wakpamni District Oglala Lakota Pine Ridge
White Clay District Oglala Lakota Willow Creek
Wounded Knee District Oglala Lakota Rockyford
Page 1